در زیر نگاهی داریم به معروف‌ترین وب‌سایت‌های فعال در مورد مولانا.


http://www.rumionfire.com/
اولین حاصل نتیجه جستجوی کلمه
rumi در سایت گوگل سایت rumionfire است. اطلاعات این سایت فقط به زبان انگلیسی عرضه می‌شود و در آن بخشهای با عنوان زندگی‌نامه، ترجمه مثنوی، ترجمه دیوان شمس، گالری تصاویر و لینک‌ها به چشم‌ می‌خورد.

http://www.dar-al-masnavi.org/
در این سایت متن کامل مثنوی، اطلاعات جانبی در مورد مثنوی و همینطور مطالب دیگری در مورد مولانا قابل دسترسی است. اطلاعات این سایت فقط به زبان انگلیسی است.

http://www.mevlana.net/
پایگاه مولانا.نت متعلق به خاندانی است که ادعا دارند از نوادگان جلال‌الدین رومی هستند. در این سایت اطلاعاتی در مورد زندگی مولانا، سماع و همینطور شجره‌نامه خانوادگی این خاندان وجود دارد. اطلاعات سایت به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و پرتغالی عرضه می‌شود.

http://www.rumiforum.org/
سایت رومی‌فروم در سال 1999توسط سازمان گفت‌وگوی بین فرهنگی تركیه راه‌اندازی شده است. اطلاعاتی در مورد این سازمان و فعالیت‌های این سازمان در مورد مولانا در سایت وجود دارد.

http://www.rumi.org.uk/
اطلاعات این سایت در بیش از
۱۰ زبان به مخاطبان عرضه می‌شود. زندگی‌نامه مولانا، اشعار، آثار و اخبار مربوط به مولانا در این سایت وجود دارد. بخش‌های موسیقی، بحث‌وگفتگو، شعرروز و عکس روز هم از دیگر بخشهای ویژه این سایت است.


سایت‌های فارسی

http://www.molanaidea.com/
مرکز گسترش اندیشه و عرفان مولانا موسسه‌ای خصوصی است که اختصاصا در ارتباط با مولانا فعالیت می‌کند. در سایت این موسسه بخشهای عضویت، دبیرخانه‌ها، گالری تصاویر، برنامه‌ها، تورهای معنوی، سماع و ... . وجود دارد.

http://www.mowlana.org/
در سایت نشست ادبی دوستان مولانا بخشهایی با عناوین اخبار، مولانا، کتابخانه، مقالات، اخبار، شمس، آثار مولانا به چشم می‌آید. همچنین بخشهای وصیت‌نامه مولانا و غزل برگزیده صفحه اول سایت را تزیین کرده‌اند.

http://www.maulanahouse.com/
در بخش معرفی سایت خانه مولانا آمده است: « با توجه به موقعیت علمی و فرهنگی ایران همچنین سهولت دسترسی به منابع سرشار علمی درباره‌ی مولانا و حضور استادان توان‌مند و صاحب‌نظر در مولانا شناسی؛ خانه‌ی مولانا بر آن است، با استعانت از حضرت حق و یاری دوستداران و شیفتگان حضرت مولانا، حركت گسترده‌ای را با محوریت اندیشه و عرفان مولانا جلال الدین آغاز كند.»
سایت به زبان‌های فارسی و انگلیسی دارای مطالبی در مورد مولاناست که بخش فارسی سایت در دامنه دات‌آی‌آر قرار دارد. همایشها، انجمن، عضویت، تصاویر، شمس تبریز، مولانا و اخبار بخشهای مختلف سایت هستند.

http://www.farhangsara.com/ferfaniran_molanamolavi.htm
در این سایت علاوه بر اینکه می‌توانید زندگینامه مولانا به زبان فارسی و انگیسی را پیدا کنید، فایل صوتی قرائت و گفتار زندگینامه مولانا، مثـنوی معـنوی، نحوه سروده شدن مثنوی و قرائت لب لباب توسط دکتر عبدالکریم سروش قابل دسترسی است.

http://www.molananews.com/
مرکز اطلاع‌رسانی بین‌المللی مولانا اخبار مربوط به مولانا را پوشش می‌دهد. در سایت امکان عضویت، ارسال خبر و دسترسی به گالری تصاویر هم وجود دارد.

http://www.erfaneshams.com/
اولین پایگاه اختصاصی مولانا و شمس تبریز. اطلاعات سایت مولانا و شمس تبریز به دو زبان فارسی و انگلیسی ارایه می‌شود. اخبار، شمس تبریز، مولانا، سماع، عرفان، سالکان، مقالات، موسیقی، انجمن‌ها، حکایات، کلمات قصار، مولانا و ظهور، تصاویر، دیوان، کتابخانه، سمینارها، صوت و تصویر، ارسال نظرات، درباره‌ما و منابع بخشهای مختلف این سایت هستند.

 

 تاريخ : سه شنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۶ | 0:6 | نویسنده : خوش نظر |